Trochu o Amsterdame
Amsterdam býva tak trochu komplikovaný.
Vždy je problém nájsť cenovo prijateľné ubytovanie. Hostely sú sakra drahé, väčšinou aj vybookované a majú rôzne podmienky ako minimum dve noci a podobne. Airbnb tiež nie je najlacnejšie (aj keď naposledy sme mali fakt kráááásny byt a stál aj za tú cenu).
Počasie býva všelijaké (raz ma takmer sfúklo z bicykla).
A naposledy som dokonca skoro neodletela kvôli overbooked flight (odvtedy viem, že keď je možnosť online check-inu, treba ju využiť).
Aj napriek tomu to mesto milujem a rada sa vraciam. Aj vďaka jeho bezstarostnosti.
Čo a kde jesť?
Broodje haring sú kúsky surovej ryby (hering) s cibuľkou a kyslou uhorkou v žemli. Zvyčajne tento snack dostanete v stánku alebo na trhu.
Čerstvá stroopwafel je najviac! Ešte teplá a s vytekajúcim karamelovým sirupom, ktorý vám starostlivo zalepí všetky prsty. Je neporovnateľne lepšia ako balená verzia, ktorú dostať v každých potravinách. Ale aj tak nikdy neodolám a vypĺňam medzery v kufri práve stroopwaflami.
No a samozrejme, syry. Všetky druhy. Čím staršie, tým chutnejšie. A v syrových obchodoch a na trhoch sa dá aj veľa ochutnávať 😉
Komplex De Hallen je bývalé električkové depo. Táto veľká hala v hip štvrti Oude-West, s obchodíkmi, kinom, knižnicou a sobotným trhom je zároveň sídlom Foodhallen, stánkov s úžasným streedfoodom z celého sveta. My sme prišli tesne po sýtych raňajkách, a tak sme nič neochutnali, ale nabudúce si návštevu načasujem lepšie.
Okrem toho sú v Amsterdame super reštaurácie na každom kroku. A ako to už býva, na každom druhom kroku sú tourist trap reštaurácie. Ak chcete nájsť cool miesto, kde dobre varia, odporúčam blog http://story154.com/, ako sami o sebe vravia, „your culinary guide through Amsterdam.“
Kam ísť a čo obzerať?
Oblasť The 9 streets a okolité kanály
Najfotogenickejšia oblasť mesta. A zároveň tá, kde sa cítim najpríjemnejšie. De 9 Straatjes (The 9 streets) je 9 malebných uličiek s mixom vintage a dizajnérskych obchodov, kaviarní a reštaurácií, galérií a drobných podnikov. Očarujúce miesto medzi kanálmi s tou najtypickejšou amsterdamskou architektúrou. Červené alebo čierne tehlové domy pochybne sa nakláňajúce jeden k druhému. Množstvo milých detailov a veľa na videnie v holandských bytoch cez okná bez závesov. A veľa vecí, ktoré zaručene potrebujete mať v byte/šatníku/príručnom kufri cestou domov.
Trhy a štvrť Jordaan
Štvrť Jordaan, ako som sa dočítala kedysi domov robotníckej triedy, je dnes najluxusnejšia časť Amsterdamu s množstvom butikov a reštaurácií. A aj trhov, ktoré ma veľmi potešili. Noordermarkt je malý, ale živý sobotný trh, kde sa predávajú kvety, zelenina, syry, ale aj oblečenie, nové aj vintage. Kúsok odtiaľ je ďalší trh, Lindenmarkt, ktorý je vraj najlepším trhom s jedlom v Amsterdame. Potvrdzujem, že broodje harring a stroopwafel chutili výborne. A kúsok odtiaľ, vlastne hneď za rohom, je krásne kvetinárstvo Pompom. Nakuknite.
Vondelpark je podľa mňa ideálne preskúmať na bicykli za slnečného dňa. Vtedy si domáci aj turisti užívajú všetky možnosti, ktoré ponúka.
Kvôli výhľadu odporúčam zájsť do knižnice Openbare Bibliotheek Amsterdam. Na najvyššom pochodí je reštaurácia s terasou, ktorá poskytuje skvelý výhľad na mesto, a zadarmo. Okrem toho som v tejto budove prvýkrát v živote parkovala bicykel v podzemnej garáži vyhradenej pre bicykle. A že fakt obrovskej. No zážitok, čo viac poviem. 😀
Pre ďalšie Amsterdam hotspots odporúčam prelúskať stránku http://www.yourlittleblackbook.me/, kde okrem množstva nových reštaurácií pravidelne pribúdajú aj tipy na víkendové akcie.
A ak by z nejakého dôvodu bolo Amsterdamu priveľa… vždy sa dá ísť na výlet mimo mesta. Napríklad vlakom do Zandvoort am See. A tak sme si (a spolu s nami aj polovica ľudskej a psej populácie Amsterdamu) užili trochu morského vzduchu, októbrového slnka a večer aj červené nosy opálené podľa slnečných okuliarov. A to je v októbri vzácnosť!