Island: Konečne a kedykoľvek znova
Island som mala na travel liste asi dva roky, ale okolnosti zariadili, aby som s cestou počkala. Medzitým sa stal top destináciou Slovákov a Čechov (s výnimkou tých, čo preferujú all inclusive hotel kdesi v teple), až som mala pocit, že som už vážne posledný človek, ktorý ešte na Islande nebol. Nevadí. Na dobré sa oplatilo počkať. Ale dobré je slabé slovo, Island je mega!
Odchádzali sme s itinerárom pripraveným na 99% (to chýbajúce jedno percento bola moja lenivosť dotiahnuť to do 100%). Niekto si povie, že nuda, toľká pripravenosť. Ja som si povedala, že keď už konečne Island, tak nechcem zmeškať nič podstatné a ani sa nechcem nájsť deň pred odletom domov na opačnej strane ostrova ako letisko. Tak preto toľko plánovania (ktoré som si strašne užívala!). A vedela som, že tak či tak sa plán zmení – k tomu najlepšiemu, čo z neho môže vyjsť. 🙂
Na úvod zopár základných pojmov, ktoré uľahčia zoznamovanie sa s Islandom:
- Almannaréttur = Everyman’s Right. Ako v ostatných škandinávskych krajinách, aj na Islande platí tzv. Everyman’s Right, ktoré okrem iného znamená možnosť rozložiť si stan mimo kempu, prakticky kdekoľvek. A to znamená veľa ušetrených peňazí a veľa super výhľadov po zobudení. Jediné miesto, kde fakt neodporúčam stanovať, je okolie jazera Mývatn. Ak tam pôjdete, rýchlo pochopíte.
- Ring Road. Ak chcete aspoň trochu spoznať Island, najväčšou chybou by bolo ostať len v Reykjavíku a okolí. Preto ak máte aspoň týždeň, ideálne 10 a viac dní, prejdite dookola celého ostrova po ceste číslo 1, čiže Ring Road (s menšími či väčšími odbočkami, samozrejme). Na samotnú Ring Road netreba 4×4 auto, ale oceníte ho (pri tých odbočkách). My sme mali požičané za dobrú cenu od Icerental 4×4. Ale googliť a porovnávať ceny a služby nikdy nie je na škodu.
- Vegagerðin. Pri menších či väčších odbočkách z Ring Road treba brať do úvahy ich prejazdnosť a sledovať stránku Vegagerðin, čiže správu ciest. Napríklad v júni sa ešte pokojne môže stať, že cesty do vnútrozemia sú zavreté a na dúhové hory Landmannalaugar môžete tým pádom zabudnúť.
- Počasie. Ako sa na Islande hovorí, „neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie“. To v podstate vystihuje všetko, čo o islandskom počasí potrebujete vedieť. Je premenlivé a nevyspytateľné. Áno, aj v lete je dobre mať so sebou zimnú bundu (ja som vlastne v inej ani nechodila). Užitočná je stránka http://en.vedur.is/, kde okrem bežných predpovedí možno nájsť aj predpoveď polárnej žiary.
- Hot pots. Okrem zimnej bundy treba bezpodmienečne mať so sebou ešte jeden kus odevu: plavky. V početných free hot pots okolo celého Islandu ich zaručene využijete. A keby nie tam, tak v bazénoch, ktoré sú v každom menšom meste, teda na naše pomery v každej väčšej dedine. Zoznamy jedných aj druhých sú napríklad tu: http://hotpoticeland.com/
- Polárny deň. Ak cestujete v lete, tmu nečakajte (čiže ani polárnu žiaru). To znamená pre niekoho možno horší spánok, ale aj viac času na spoznávanie Islandu.